Tim Burton filmlerini hatırlatan karanlık atmosferiyle, 2D platform oyunlarını sevenleri bir hayli memnun eden Albert & Otto ilk olarak 2015’te “The Adventure Begins” bölümüyle PC’de karşımıza çıktı. Biz de Ocak 2018 itibarıyla diğer platformlara da gelen oyunu daha fazla görmezden gelemedik ve mercek altına aldık.

Limbo’yu sevenler bunu da sevdi başlığı altında değerlendirebileceğim Albert & Otto, İkinci Dünya Savaşı’nın elinin kulağında olduğu 1939 yılında geçiyor. Bunu oyun içerisinde arka planda yer alan gaz maskesi takılmış çocuklar ya da o dönemi hatırlatan ipuçlarından da anlayabilirsiniz.

albert otto ile ilgili görsel sonucu

Albert’in bu tehlikeli maceraya atılmasının sebebi, kız kardeşi tavşan kulaklı Anna’nın gölgeler tarafından kaçırılmış olması. Oyunun açılış sahnesinde tanık olduğumuz bu kayboluş anından sonra Albert, elinde silahıyla gökten iniyor ve macera başlıyor.

Oyuna ilk başladığınızda Albert’i görüp “ee Otto kim, hani nerede, bize Albert & Otto denilmişti ama” diyebilirsiniz, demeyin, kısa bir zaman sonra tavşan Otto, Albert’e katılacak.

albert otto ile ilgili görsel sonucu

Klasik hoplama, zıplama aksiyonlarını yerine getirerek ilerlerken fotoğraf parçaları ve posta kutularından mektuplar toplamanız gerekiyor. Oyun içerisinde Albert’i yakasından tuttuğu gibi alıp götüren kargalardan korunmak için çok da işlevi olmayan, kullanımı da hayli tuhaf bir silahımız var. Silahın bir kullanım alanı daha var ama o ipucu vermeye girdiği için bu konuyu burada kapatıyorum.

İlk anda bulmacaların kolay göründüğüne bakmayın, biraz ilerledikten sonra kafayı çalıştırmanız gerekiyor. Otto da bize katıldıktan sonra artık Albert daha yukarılara zıplayabiliyor ama bu zıplama işinde ben biraz sorun yaşadım çünkü havadaki ikinci zıplama anını çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Bir kere alıştıktan sonra kolay ama bu kadar bıçak sırtı zamanlama gerektiren bir mekaniğe gerek var mıydı bilmiyorum.

albert otto ile ilgili görsel sonucu

Kafa çalıştıran bulmacalar, tadında aksiyon ve karanlık atmosferle donanmış Albert & Otto’yu, 2D platform tutkunlarının seveceğine inanıyorum. Daha önce PC’de oynamamışsanız eğer, tüm platformlara geldiğinin müjdesini verebilirim. Eminim size uyan bir tanesi vardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: