Teknolojinin ilerlemesiyle yeni ihtiyaçlar doğduğunun hepimiz farkındayızdır. Bu ihtiyaçlardan biride elbette bilgisayar almak.

laptop hd ile ilgili görsel sonucu

Düşündünüz ve sonunda bir laptop almaya karar verdiniz ama nasıl alacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince laptop alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

İlgili resim

Öncelikle kendi ihtiyacınızı belirlemelisiniz yani bilgisayarı ne için kullanacaksınız, amacınız ney onu bilmeniz gerekli.

Mesela laptop’ı oyun için mi alıyorsunuz yoksa ofis programları ile iş yapmak için mi ya da film izlemek için olabilir. Bu adımı geçtikten sonra elbette bir bütçe ayarlamanız gerekli. Son olarak ise bütçenize en uygun laptop’ı seçmeniz. Kriterleri ise kısaca şöyle belirtebiliriz;

1-Ekran:

laptop screen ile ilgili görsel sonucu

İlk konumuz cihazın dışa açılan penceresi ekran paneli olacak. Eğer amacınız oyunsa sizlere tavsiyemiz en az 1920×1080 çözünürlüklü 17″ bir cihaz seçmenizdir çünkü oyun oynarken küçük ekranla yeteri kadar tat alamazsınız bu yüzden oyunculara ilk önerimiz bu olacak.

Film izlemek için de aynı kriter geçerli çünkü küçük ekranda film izlemek canınızı sıkabilir. Eğer cihazı ofis işleri için veya çocuğunuza ödev yapması için alıyorsanız veya müzik dinlemek multimedya takılmak için tercih ediyorsanız o zaman 15,6″ lik bir seçimde sizleri tatmin edecektir.

laptop 17 inch screen ile ilgili görsel sonucu

Son olarak ekranla ilgili eğer bilgisayar başında çok vakit geçirecekseniz paneli mat olan bir cihaz seçmenizi öneririz çünkü parlak ekran uzun süre bakışta çeşitli yansımalar ile gözünüzü yorabilir.

2-Donanım:

laptop hardware ile ilgili görsel sonucu

Cihazda belki de en dikkat etmeniz gereken seçenek donanım seçeneğidir. Eğer oyuncu bilgisayarı alacaksanız donanımı yüksek tutmanız gerekir aksi halde oyunlarda kasma, takılma sıkıntıları çekebilirsiniz.

Bunun için işlemci olarak en az 3,5 Ghz bir laptop seçmelisiniz. Ayrıca oyunlarda en önemli unsur olan ekran kartınızı da iyi seçmeniz gerek.

laptop hardware ile ilgili görsel sonucu

Burada da yine yeni çıkan Nvdia GTX 1050 ve yukarısı bir kart sizin işinizi görecektir. RAM seçimi olarak ise en az 1600 Mhz 8 GB gibi bir seçime gitmenizi sizlere öneriyoruz.

Burada yine eğer laptop’ı ofis ve film için alıyorsanız donanım o kadar da önemli değil çünkü bu işler için yüksek donanım gerekli değil.

3-Batarya 

laptop battery ile ilgili görsel sonucu

Bu kriter ise laptop’ı daha çok dışarıda kullanacaklar için önemli. Eğer sık seyehat ediyor veya laptop’ı uzun süre şarj edemiyorsanız pil ömrü yüksek bir cihaz sizlere gerekli olacaktır.

Örnek verecek olursak Monster marka laptoplar gibi 6 hücreli batarya sizi uzun süre idare edecektir. Ancak şarj etme probleminiz yoksa bu şık sizler için o kadar da önemli değil.

4-Marka

monster laptop ile ilgili görsel sonucu

Genel olarak markalar kaliteli olsa da bizim önereceğimiz bazı markalar var elbette.

Bu seçimi yaparken ise dünya çapında kullanıcılar tarafından yapılan yorumları değerlendirdik ve bazı markaları sizler için seçtik. Bunlar; ASUS, MSI, Lenovo, HP ve Monster.

5-Fiyat

dollar wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Ve Elbette hepimiz için önemli olan bir unsur fiyat. Fiyatı öyle seçmeliyiz ki hem ihtiyaçlarımıza cevap versin hemde bütçemizi sarsmasın.

Bu adım da ise Eğer oyun laptop’ı alacaksanız 4500 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor. Ofis işleri ve ödevler için ise 1500 TL civarları uygun bir seçim olacaktır. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: